English
مجله ترویج و توسعه آبخیزداری
مشاهده خبر
اجرای عملیات آبخیزداری بهترین راه برون رفت از کم آبی

دکتر احمد مرادپور در بازدید از این پروژه ها با اشاره به اینکه آب و خاک از سرمایه های ارزشمند کشور هستند که باید حفظ شوند،گفت: با توجه به روند رو به رشد جمعیت و نیاز روزافزون به آب و از آن سو خشکسالی های موجود در منطقه ، بهترین راه برای برون رفت از این بحران،پناه آوردن به اجرای عملیات آبخیزداری است.

وی گفت : برنامه ریزی و مدیریت منابع آب با اجرای پروژه های آبخیزداری،می تواند نقش مهمی در بالا بردن شاخص های آب ایفا کند.

دکتر مرادپور با اشاره به اینکه منابع طبیعی و آبخیزداری استان بایستی حمایت شود،عنوان کرد : عملکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان قابل قبول است و کارهای بسیار مثبتی در این بخش صورت گرفته است.

در ادامه ، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با ارائه گزارشی از روند اجرای این پروژه ها، بیان داشت: پروژه آبخیزداری تل عجم در شهرستان چگنی با مساحت ۱۳۶۰۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد در بخش مکانیکی، ۱۰۰ درصد در بخش بیولوژیکی، ۶۰ درصد بیومکانیکی، ۲۰ درصد کاداستر و ۵۰ درصد ترویجی در حال اجرا است.

مهندس نجفی اظهار داشت : حوزه دره نصب نیز با مساحت ۱۵۶۰۰ هکتار ، با پیشرفت فیزیکی ۹۵درصد در بخش مکانیکی ، ۱۰۰ درصد بیولوژیکی و گیاهپزشکی ، ۵۰ درصد ترویج و کاداستر در حال اجرا می باشد.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات این پروژه ها از محل صندوق توسعه ملی تأمین شده است بیان کرد: این پروژه ها اهدافی همچون جلوگیری از سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک، اخذ رسوبات، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جمع آوری رواناب ها جهت استفاده در جنگلکاری و ... را دنبال می کنند.

گفتنی است که در پایان به اتفاق،از پاسگاه حفاظتی منطقه قلعه گل بازدید بعمل آمد.این پاسگاه در سال جاری از محل اعتبارات حفاظت، برای صیانت از جنگل ها و مراتع منطقه به بهره برداری رسیده است.

لینک مرتبط: http://frw.org.ir/00/Fa/News/News.aspx?nwsId=55543
منبع: سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور
تاریخ انتشار: 1397/10/12 - 22:35
دسترسی سریع

کلیه حقوق این وب سایت برای مجله ترویج و توسعه آبخیزداری محفوظ می باشد .