English
مجله ترویج و توسعه آبخیزداری
مشاهده جزئیات مقاله
دانلود فایل مقاله :
( 227 بازدید ) ( 14 دانلود )
اطلاعات انتشار : دوره 9 - شماره 34 - شماره پیاپی 34
نوع مقاله : مقالة‌ مروري‌
محورهای مقاله : مديريت حوزه های آبخیز
عنوان مقاله : تحلیل و پیش‌بینی خشکسالی با استفاده از سری‌های زمانی در تعدادی از ایستگاه‌های باران‌سنجی منتخب حوضه خیرآباد در استان کهگیلویه و بویراحمد
خلاصه مقاله : خشكسالي يكي از پديده‌هاي آب و هوايي است كه در همه شرايط اقليمي و در بسیاری از مناطق كره زمين به وقوع مي‌پيوندد و خسارات زيادي به زندگي انسان و اكوسيستم‌هاي طبيعي وارد مي‌نمايد. از این‏رو بررسی مشخصات خشکسالی مانند شدت- مدت و فراوانی و تعیین مناطق تحت خطر و پیش‏بینی آن امری لازم است، به اين‌منظور تعدادي از ايستگاه‌هاي باران­سنجي در حوضه خیرآباد كه تا پايان سال آبي 1390-1391 مقادیر بارندگی آن‌ها ثبت شده بود، انتخاب شدند. وضعيت رطوبتي هر يك از ايستگاه‌ها در چهار دوره زمانی مختلف شامل سه دوره ماهانه و يك دوره سالانه با استفاده از شاخص بارش استاندارد شده مورد بررسي قرار گرفت. سپس با استفاده از سری‏ های زمانی ARIMA و SARIMA به پیش ‏بینی خشکسالی با استفاده از مدل‏سازی مقادیر SPI پرداخته شد. نتایج تحقیق نشان داد که در بیش‌تر دوره­ های زمانی مورد بررسی، خشکسالی‏ ها و ترسالی‏ های حاکم در حوضه خیرآباد بیش‌تر از نوع متوسط بوده است. مطالعه ميزان تداوم دوره‌هاي خشك و مرطوب در ايستگاه‌هاي منتخب نشان مي‌دهد كه خشكسالي ­ها و ترسالی ­ها‌ بيش‌تر داراي تداوم یک و دو ساله بوده و از فراواني بيش‌تري نسبت به ساير دوره‌هاي خشك و تر برخوردار هستند اما تداوم وضعيت نرمال حتي با مدت پنج سال و يا بيش‌تر در بعضی از ايستگاه‌ها از جمله بویری و نازمکان مشاهده شده است. نتایج حاصل از پیش ‏بینی خشکسالی‌ها با استفاده از سری‌های زمانی نشان می‏دهد که مدل ARIMA قادر به پیش ­بینی بهتر مقادیر SPI بوده و با افزایش بازه زمانی از 12 ماه به 48 ماه نتایج پیش ‏بینی دقیق‌تر است. هم‌چنين نتايج حاصل از ارزيابي مدل‌ها نشان مي‌دهد با افزايش مقياس زماني از 12 ماه تا 48 ماه، شيب خط رگرسيون بيش‌تر و مقادير MAE و RMSE كم‌تر شده است.
تخصص ها : وضعیت رطوبتی، مدل‌سازی، شاخص بارش استاندارد، خودهمبستگی، ارزیابی.
منابع : Abdollanezhad, K. 2015. Random models predict monthly rainfall time series (Case Study Hashim station, Gorgan). Journal of Geo-Spatial Plan. 5(17): 15-25 (In Persian).


نویسندگان مقاله :
نویسندهترتیب نویسندهدانشگاه / سازمان/ موسسهدانشگاه / سازمان/ موسسه ( لاتین )سمتپست الکترونیکیمدرک تحصیلی
محسن آرمین
(نویسنده مسئول)
1دانشگاه یاسوج  mohsenarmin@ut.ac.ir 
حسام رستمی 2شرکت آب و منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد  mohsenarmin@ut.ac.ir 
وجیهه قربان نیا خیبری 3دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان  mohsenarmin@ut.ac.ir 
دسترسی سریع

کلیه حقوق این وب سایت برای مجله ترویج و توسعه آبخیزداری محفوظ می باشد .