English
مجله ترویج و توسعه آبخیزداری
مشاهده خبر
بهره برداری از پروژه‌های 13 حوزه آبخیز تا پایان سال جاری

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- جلسه اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی دوشنبه با حضور مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – ساری و هیئت همراه برگزار شد.

مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوان داری در این جلسه گفت: مازندران نماد منابع طبیعی ایران محسوب می شود و از جمله استان هایی است که می تواند به خوبی طبیعت ایران را مدیریت و نمایندگی کند. استان مازندران با توجه به عرصه های کم نظیر و اکوسیستم طبیعی ویژه ای که دارد، حفاظت از آن نیز بیش از مناطق دیگر کشور برای ما اهمیت دارد.

حسین پور گفت: امروزه دغدغه عموم مردم به مسائل مرتبط با منابع طبیعی هم باعث شده است تا مسئولیت ما در این خصوص سنگین تر شود تا بیش از پیش حفاظت را در اولویت وظایف خود قرار دهیم.

وی در ادامه با اشاره به اصل وظایف کاری در کنار توجه به مسائل آبخیزداری و آبخوانداری گفت: حفظ وضع موجود یعنی حفاظت از عرصه ها که پایداری اکوسیستم و سلامت حوضه ی آبخیز در این رابطه برای ما بسیار مهم است و حوضه های آب، فرسایش خاک، احیاء و غنی سازی، بهبود وضعیت پوشش گیاهی، سیل و ... باید بیشتر مورد توجه قرار داده شود. 

وی ادامه داد: استان مازندران و گلستان بالاترین ریسک سیل در کشور را داراست که 90 تا 95 درصد بیشترین تعداد سیل های با بارش بیش از 100 میلی متر با رخداد 56 سیل برای استان مازندران ثبت شده است. حسین پور به دلایل وقوع سیل در این استان ها از جمله تغییرات اقلیمی، افزایش شدت بارش ها و... اشاره نمود و گفت: نگاه ما هم در این بخش ویژه خواهد بود و اعتبارات دولتی و تملک به این استان را به صورت خاص لحاظ خواهیم کرد. 

مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان نمود: نگاه مردم، مسئولین ارشد کشور و به ویژه عنایت مقام معظم رهبری به مباحث آبخیزداری و آبخوانداری باعث شده تا ما از نگاه بخشی به فرابخشی حرکت کنیم و با تشکیل ستاد ملی آبخیزداری و آبخوانداری و به دنبال آن در نظر گرفتن اعتبارات صندوق توسعه ملی، خون تازه ای در شریان های سازمان تزریق شود و اتفاقات خوبی در این حوزه صورت گیرد.

ابوالقاسم حسین پور تصریح کرد: امسال به واسطه ی تشکیل ستاد ملی آبخیزداری و آبخوانداری، موافقت نامه های مربوطه خیلی زودتر از سنوات گذشته، در حال تنظیم و ابلاغ است و ما پیش بینی می کنیم که اکثر استان ها تا پایان آبان ماه و نهایتاً تا پایان سال 97 در چارچوب انضباط عمرانی، پروژه ها را به سرانجام برسانند.

وی افزود: فضای عمومی کشور به نفع آبخیزداری در جریان است و روابط عمومی، آموزش و ترویج ادارات کل باید با توجه به این بسترسازی های ایجاد شده، در انعکاس فعالیت و اقدامات پروژه های آبخیزداری، اثربخش و تاثیر گذار باشند.

حسین پور مشارکت و ترویج مردم بسیار مهم تلقی کرد و افزود: کار را مردمی انجام دهیم و روابط عمومی ها باید مستندسازی ها و اطلاع رسانی به موقع، دقیق انجام دهند و امکان دسترسی به اطلاعات فراهم نمایند، تا بازخورد اجرای این پروژه ها را دریافت نمایند.

این مقام مسئول منابع طبیعی با اشاره به خارج شدن مستندسازی ها در روابط عمومی از حالت سنتی و تک بعدی تأکید کرد و خاطرنشان کرد: در مستند سازی ها فقط به مدیران، مسئولین و کارشناسان منابع طبیعی اکتفا نشود، بلکه باید در مستند سازی ها نیز از مردم استفاده شود تا ببینیم مردم از عملکرد ما چه خواهند گفت.

در ادامه این جلسه سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: بحث انسجام سازمانی و انجام پروژه های مختلف در حوضه های آبخیز شروع مناسبی برای مدیریت جامع و یکپارچه در حوضه های آبخیز منابع طبیعی است.

موسوی تاکامی گفت: از طرفی اطلاع رسانی و جلب مشارکت سایر دستگاه های اجرایی مرتبط در حوضه های آبخیز از دیگر وظایف تاثیرگذار و قابل اهمیت به شمار می رود.

وی اضافه کرد: تمامی قراردادهای بیولوژیک آبخیزداری منعقد گردیده و پیمانکاران در حال اجرای پروژه از جمله شناسایی، تعیین عرصه ها و تهیه نقشه می باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری عنوان کرد: بیش از 70 درصد پروژه های صندوق توسعه ملی منجر به استعلام بهاء و بخش اعظم آن منجر به انعقاد قرارداد گردیده و پیمانکاران با توجه به محدودیت زمانی نسبت به انجام پروژه ها، آغاز به کار نموده انند.

موسوی افزود: بحث مستند سازی پروژه ها و اثربخشی بیشتر پروژه ها از زبان، نگاه مردم و مسئولین محلی، با همکاری صدا و سیما و سروش مازندران و پیمانکاران متخصص امر باید به شکل مناسبی انجام شود که در شأن مردم و این اداره کل باشد.

وی ضمن بیان این مطلب که اولویت کاری ما مشخص است و همه دوستان نهایت زحمت و تلاش را دارند و در تمام صحنه ها و میادین حاضر هستند افزود: اما به دلایل شرایط توپوگرافی استان، جز استان های سیل خیز محسوب می شویم که باید تلاش را هموار نمودن مشکلات بیشتر کنیم.

سید محسن موسوی تاکامی ابراز کرد: مشکلاتی که وجود دارد نباید باعث سلب یا نافی مسئولیت شود، ما وظیفه داریم به بهترین شکل ممکن کارمان را انجام دهیم و اعتباراتی که از صندوق توسعه ملی دریافت شده است مسیر را برای ما هموار می کند و این مسئولیتی خطیر و سنگین است.

در خاتمه جلسه، هر یک از معاونین و روسای ادارت حاضر در جلسه به ارائه نقطه نظرات کارشناسی و گزارش عملکرد حوزه کاری خود پرداختند.

 

لینک مرتبط: http://frw.org.ir/00/Fa/News/News.aspx?nwsId=51996
منبع: سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور
تاریخ انتشار: 1397/06/28 - 21:41
دسترسی سریع

کلیه حقوق این وب سایت برای مجله ترویج و توسعه آبخیزداری محفوظ می باشد .